خانه / تناسب اندام / 5 خطای معمول که در تغذیه گیاهخواری انجام می‌شود
گیاهخواری

5 خطای معمول که در تغذیه گیاهخواری انجام می‌شود

تغذیه گیاهخواری یا همان وگان، بی شک در روزهای اخیر به یک موضوع و سبک تغذیه داغ تبدیل شده است. مشکلات اقلیمی، وضعیت اخلاقی و روحی  و وضعیت سلامتی باعث می‌شود که افراد سبک عادی تغذیه خود را تغییر داده و گیاهخواری را انتخاب کنند.

حالا بیایید این سبک تغذیه  جدید ولی آشنا و پرطرفدار را بررسی کرده و به 5 خطای رایج در این نوع تغذیه بپردازیم. پس با زندگی ایده‌آل همراه باشید…

و اما خطاهای رایج در گیاهخواری :

  1. ذخیره‌سازی آنی و زیاد فیبر در بدن در یک مدت طولانی

فیبر و الیاف درخوراکی‌های گیاهی به میزان زیادی وجود دارد. اما وقتی با یک تصمیم آنی و شروع گیاهخواری مقدار زیادی فیبر به بدن وارد می‌شود ممکن است مشکلات متفاوتی برایتان پیش بیاید. به همین دلیل شروع قدم به قدم، و ورود به سبکی جدید همواره بهتر است. مثلا خوردن بیش از حد حبوبات باعث نفخ خواهد شد. بنابراین باید خوراکی‌های پرفیبر مثل حبوبات را باید قدم به قدم وارد رژیم وگان یا هرنوع رژیمی کنید.

 

  1. محصولات خاصی بیشتر مصرف می‌شود

وقتی که خوراکی‌های حیوانی را کنار می‌گذاریم به بقیه خوراکی‌ها بیش از پیش حمله‌ور خواهیم شد. اما توصیه می‌کنیم که کمتر به ماکارونی، خوراکی‌های طبخ شده با آرد و نوشیدنی‌های پاکتی کمتر سربزنید.

برنامه‌ریزی برای تغذیه یکی مهمترین قدم‌هاست. چون اگر ناآگاهانه قدم برداریم به فست‌فودها مثل ماکارونی سرخواهیم زد. برای جلوگیری از این اتفاق می‌توانید برنامه‌ریزی دقیقی برای تغذیه‌تان داشته باشید.

  1. دریافت مواد مغذی به میزان ناکافی

حتی اگر سبک درست تغذیه را هم یادبگیریم، دریافت ناکافی از هر ماده غذایی می‌تواند مشکل ساز باشد.  باید بدانیم که از هرگروه باید چه مقدار مصرف کنیم.

مثلا مقدار تقریبی برای یک شخص بالغ به شرح زیر است:

3 واحد میوه

5 واحد سبزی

3 واحد غلات

3 واحد کوچک حبوبات

2 واحد مغز

اگر بیماری خاصی دارید این واحدها را متناسب با آن باید تنظیم کنید.

 

  1. دقت نکردن به دریافت مکمل ویتامین B12

ویتامین B12 توسط باکتریهای موجود درخاک تولید می‌شود. این ویتامین در بدن تولید نمی‌شود. مکمل این ویتامین هم باید از بیرون وارد بدن انسان و حیوان شود. به همین دلیل مصرف زیرزبان B12 را احمال نکنید، زیرا بعدها مشکل ساز خواهد بود. تنها شرط در تغذیه وگان دریافت مکمل ویتامین B12 است. ممکن است برخی افراد در عدم مصرف آن اصرار ورزند اما بدانید نتیجه فجیع خواهد بود. لطفا مصرف این مکمل را احمال نکنید.

 

  1. خودتان را از لحاظ روانی تقویت کنید

فقط تغذیه مناسب در این سبک تغذیه کافی نیست وباید خود را از لحاظ روانی تقویت کنید. تغذیه وگان هنوز درمیان افراد جدید بوده و روبرو شدن با مشکلاتی در این زمینه و حل آنها نیازمند یه روحیه قوی‌ است.

این 5 مورد رایج‌ترین اشتباهات در تغذیه گیاهخواری بوده و باید آنها را رعایت کرد.

همچنین ببینید

ورزش‌هایی برای لاغری و سفت‌ کردن بازوها

ورزش‌هایی برای لاغری و سفت‌ کردن بازوها

همواره و درتمامی فصول بانوانی هستند که برای لاغری شکم و باسن تلاش می‌کنند، اما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *