خانه / سبک زندگی / هیکیکوموری یا بیماری تنهایی مفرد چیست؟
هیکیکوموری چیست؟

هیکیکوموری یا بیماری تنهایی مفرد چیست؟

مشکل روانی هیکیکوموری یا بیماری تنهایی مفرد ، در سال های اخیر بخصوص در کشور ژاپن مطرح می‌شود و معنی لغوی آن: “ایزوله کردن خود از جامعه و دیگران، زندانی شدن” بوده و یک کلمه ژاپنی است.

هیکیکوموری از نظر دانشمندان یک بیماری روانی بوده و بنا به آمار رسمی از کشور ژاپن، افراد مبتلا به آن در سال 2010، 700 هزار نفر در جهان است و به احتمال زیاد این تعداد هم اکنون به میلیون ها نفر رسیده است.

درونگرا شدن فرد، محبوسی فرد توسط خودش در خانه، دور ماندن از اجتماع و سرد شدن نسبت به جامعه و گوشه گیری از انسان ها باعث قطع رابطه او با جهان و اجتماع می شود. ممکن است صدماتی که از این مشکل به شخص وارد می‌شود باعث ابتلای او به فوبیای حضور در اجتماع گردد. بخصوص فشارات از جانب خانواده، تحقیر شدن در اجتماع، ناموفق شدن، پس زده شدن از جمع دوستی و شکسته شدن غرور شخص مهمترین مشکلات ناشی از هیکیکوموری است. کسی که مبتلا به هیکیکوموری است در محیط خانه و یا اتاقش با دوست و خانواده ارتباط برقرار نمی‌کند و دنبال دلخوشی دیگر برای خود هست مثل اینترنت، گیم، تلویزیون،کتاب و دیگر فعالیت هایی که به وقت گذراندن آن ها کمک می کند ولی آن ها را مجبور نمی کند در اجتماع حضور داشته باشند. این اشخاص تا وقتی که مجبور نشوند از محیط خود خارج نشده ، تا غذا ندهند نمی خورد و فقط برای دستشویی از اتاقشان خارج می شوند و خیلی کم حمام می‌کنند.

بیشترین مبتلا به این بیماری در ژاپن و سپس در آمریکاست ولی هم اکنون در کل دنیا این بیماری مبتلای زیادی دارد.

بیماری روحی هیکیکوموری اکثرا در آقایان و در گروه سنی 15-20 دیده می شود. این افراد در دنیای مجازی و تنهای خود احساس  راحتی کرده و خواسته هایشان را انجام می‌دهند.

 

بزرگترین وظیفه برعهده خانواده‌هاست

هیکیکوموری که در سنین 13 – 14  شروع می شود برای کودکانی که در آستانه بلوغ هستند بسیار خطرناک است. اگر شما بعنوان والدین معتقدید که در اتاقش درسش را می خواند، کاری به کار کسی ندارد، روزها از اتاقش بیرون نمی‌آید و حتما موفق خواهد شد سخت در اشتباهید. باید فرزندتان و استفاده از وسایل تکنولوژیک را تحت نظر قرار داده و کنترل کنید.

همچنین کودکان نباید بیش از حد درس بخوانند و باید روزشان را با برنامه بگذرانند.

کامپیوتر یک اشیا عمومی در منزل برای اهالی خانه است و بهتر است در پذیرایی باشد و حتی اگر نبود استفاده از آن توسط فرزندان باید تحت کنترل قرار گیرد.

اگر نمی خواهیم فرزندانی داشته باشیم که فقط جسمشان موجود است ولی از لحاظ روحی گمنام اند نباید اجازه دهیم غیر احتماعی به بار بیایند. باید متوجه خطرهای درون خانه و دنیای آن ها باشیم. پس دیر نکنیم.

هیکیکوموری یا ایزوله شدن از جامعه اشخاصی گم نام و دارای بیماری روحی به بار می‌آورد. پس آگاه باشیم.

امید واریم توانسته باشیم اطلاعاتی در مورد هیکیکوموری یا بیماری تنهایی مفرد در اختیارتان گذاشته باشیم.

همچنین ببینید

گزینه ی مناسب برای ازدواج

چگونه بفهمیم طرف مقابمان گزینه ی مناسب برای ازدواج با ماست ؟

با زندگی ایده آل همراه باشید تا به برخی از این ویژگی ها که آیا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *