خانه / سلامت / متخصصین هشدار می‌دهند، از روغن های ترانس  دوری کنید
روغن های ترانس

متخصصین هشدار می‌دهند، از روغن های ترانس  دوری کنید

متخصصین می‌ گویند، روغن های ترانس باعث بروز صدها بیماری که تاثیر منفی برسلامتی و کیفیت زندگی انسان می‌گذارند، می‌شود. این روغن‌ها حتی نباید وارد آشپزخانه‌تان شوند. این تاثیرات منفی و بیماری‌ها عبارتند از: کلفتی رگ، بیماری‌های قلب و عروق، نارسایی جنین،  خطر سقط جنین ، ایجاد اختلال در سیستم دفاعی بدن و درنهایت بروز آلرژی  و همچنین اگر مادری که شیر می‌دهند، روغن ترانس به بدن فرزندش وارد شود، باعث کندی و اختلال در رشد کودک خواهد شد. همچنین طبق نظر متخصصین، درصد ابتلا به بیماری‌های قلب و عروق، دیابت نوع 2 و چربی کبد در کشورهایی که روغن ترانس مصرف نمی‌کنند تا 6 درصد کاهش یافته است. بنابراین چه این چربی ها و چه مواد غذایی حاوی این روغن ها را حتی از در خانه خود رد نکنید.

یک رابطه بسیار قوی علت و معلولی در میان نوع تغذیه و بیماری هایی که انسان به آن‌ها مبتلا می‌شود وجود دارد.

متخصصین می‌گویند: در هنگام تحقیق علل بیماری‌ها اصلی ترین ماده ای که مورد بحث است چربی‌ها می‌باشند. نوع تغذیه شخص تاثیر مستقیم بر میزان لیپید موجود در خون شخص داشته و این مقدار با سلامتی شخص نیز در یک ارتباط مستقیم قرار دارد.

و اما تاثیرات روغن‌ها بخصوص روغن‌های مضر بر سلامتی:

  • سطح کلسترول بد را افزایش می‌دهد

روغن‌ها و چربی‌ها به دو گروه اصلی روغن اشباع شده و نشده تقسیم می‌شوند. روغن اشباع شده در دمای اتاق بیشتر به حالت جامدند و باعث ذخیره چربی در بدن می گردد. مصرف این نوع روغن  باعث افزایش کلسترول بد خون می گردد . بنابراین باید مصرف این روغن ها در رژیم غذایی روزانه تا حد امکان کاهش یابد.  درمقابل روغن اشباع نشده شامل : روغن زیتون، روغن کینوآ، روغن فندق، روغن ذرت و … و همچنین مغزهای روغنی و تخمه‌ها و بدنبال آن روغن ماهی‌های آب سرد مثل سالمون و تونجین  حاوی این روغن هاست که برای عمل سنتز و جذب مواد لازم در بدن ضروری است.همچنین روغن‌های اشباع نشده با افزایش سطح حساسیت و آگاهی انسولین سطح ترگلیسیرید را کاهش می‌دهد.

  • روغن سرخ کردنی به روغن ترانس دار تبدیل می‌شود

روغن های سرخ کردنی حتی اگر روغن اشباع نشده باشد، عمل سرخ کردن باعث ایجاد روغن ترانس میشود. روغن های ترانس که در صنعت تنقلات هم بسیار استفاده می‌شود، مانند روغن اشباع شده عمل کرده و تاثیر بد روی کلسترول خون می گذارد. بگونه ای که روغن‌های اشباع شده و روغن های ترانس سطح کلسترول خوب خون را کاهش داده و درمقابل روغن اشباع تشده به بالا رفتن سطح کلسترول خوب خون می‌شود. بنابراین برای داشتن تغذیه‌ای مناسب، تنی سالم و اندامی متناسب در رژیم غذاییتان سطح مصرف روغن ترانس و روغن اشباع شده را کاهش دهید.

  • روغن‌های اشباع شده بخاطر سود تجاری به بازار وارد شد

روغن اشباع شده روغنی است که روی ساختار طبیعی اش بازی شده است. نباید اجازه دهیم این نوع روغن‌ها سرسفرمان بیایند. تنها دلیلی که باعث تولید این روغن‌ها شده است دلایل تجاری و سود تجاری بوده است. زیرا هزینه تولید این روغن ها پایین است، با مواد افزوده طعم و طول عمر این روغن ها افزایش یافته و درکنار آن قابلیت استفاده چندباره ی آن ها از مهمترین مزایای تجاری روغن ترانس و روغن اشباع شده است.

روغن های ترانس بیشتر درکدام مواد غذایی دیده می‌شود؟

این روغن بیشتر در ذرت بوداده، چیپس، بیسکویت، شکلات، کیک‌های میوه‌ای، بستنی و سایر خوراکی هایی که بعنوان وعده‌ های آسان و سریع درواقع مواد خوراکی کارخانه ای انتخاب می‌ شود وجود دارد. برای دوری از این مواد  و مضرات روغن ترانس باید از مواد آماده دوری کنید و درعین حال یک تغذیه متعادل و سالم و بدون روغن های اشباع شده و ترانس را پیش رو گیرید.

روغن های ترانس عامل کدام بیماری هاست؟

کلفتی رگ، بیماری‌های قلب و عروق، نارسایی جنین،  خطر سقط جنین ، ایجاد اختلال در سیستم دفاعی بدن و درنهایت بروز آلرژی  و همچنین اگر مادری که شیر می‌دهند، روغن ترانس به بدن فرزندش وارد شود، باعث کندی و اختلال در رشد کودک خواهد شد. همچنین طبق نظر متخصصین، درصد ابتلا به بیماری‌های قلب و عروق، دیابت نوع 2 و چربی کبد در کشورهایی که روغن ترانس مصرف نمی‌کنند تا 6 درصد کاهش یافته است. بنابراین چه این چربی ها و چه مواد غذایی حاوی این روغن ها را حتی از در خانه خود رد نکنید. همچنین ایجاد مشکل در کبد و نازایی یکی دیگر از اثرات این روغن است.

بنابراین با دوری از این روغن مشکلات سلامتی و تناسب اندام خود را حل کنید.

همچنین ببینید

پنج دشمنی که به موهایتان آسیب می رسانند

پنج دشمنی که به موهایتان آسیب می رسانند

اگر موهایی ضعیف، شکننده یا خشک دارید، ممکن است تحت تاثیر پنج عامل زیر قرار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *