خانه / سبک زندگی / رفتارهایی که باعث سرد شدن رابطه عاطفی می‌شود
سرد شدن رابطه عاطفی

رفتارهایی که باعث سرد شدن رابطه عاطفی می‌شود

آیا رابطه‌تان که تا الان به خوبی پیش می‌رفت آسیب دیده؟ شاید دلیل آن بعضی رفتارهای شماست که بین‌تان فاصله می‌اندازد. روان‌شناسان رفتارهایی که مردها را نسبت به رابطه عاطفی، دلسرد می‎کنند را بررسی کرده‌اند.با زندگی ایده آل همراه باشید تا با رفتارهایی که باعث سرد شدن رابطه عاطفی می‌شود آشنا شویم.

استفاده‌ی صحیح از شبکه‌های اجتماعی را یاد‌بگیرید

به اشتراک گذاشتن متن‌های معنی‌دار و مخاطب قرار‌دادن طرف مقابلتان، اصلا برایش خوشایند نخواهد‌بود. اگر موضوعی ناراحتتان کرده، می‌توانید مستقیما با او در میان بگذارید. نیازی ندارد که این موضوع را به همه اعلام کنید چون به هر حال همه متوجه می‌شوند که چه کسی را مخاطب قرار داده‌اید. به جای اینکه برای پیدا‌کردن حرف‌های نیش‌دار وقت بگذارید، این زمان را صرف ترمیم رابطه‌تان بکنید.

به همه چیز فوضولی نکنید

بی‌اعتمادی، بیشترین آسیب را به رابطه‌تان می‌رساند. خب لازم نیست از هر چیزی اطلاع داشته‌باشید مثلا:

  • مخفیانه ایمیل‌هایش را نخوانید
  • موبایلش را چک نکنید
  • تاریخچه‌ی جستجوهایش در اینترنت را چک نکنید
  • به پست‎هایی که در اینستاگرام لایک کرده، نگاه نکنید
  • آنلاین بودنش یا اینکه زیر کدام پست‌ها، کامنت گذاشته را چک نکنید
  • خیلی ساده است؛ وسایلی که متعلق به شما نیست، به آن دست نزنید

بی‌اعتمادی، بی‌اعتمادی می‌آورد

اگر در یک رابطه عاطفی هستید به طرف مقابلتان اعتماد داشته‌باشید. اگر فکر می‌کنید مخاطبتان به فکر رابطه‌ی کوتاه مدت با شماست و یا در هر مورد دیگری نسبت به او بی‌اعتماد هستید، اول باید بفهمید که چه چیزی باعث این بی‌اعتمادی شده. نباید این عدم اعتماد، ناشی از رابطه‌های قبلیتان باشد. مسائل مهم را از او پنهان نکنید. با پنهان‌کاری نمی‌توانید رابطه‌ی سالمی داشته‌باشید.

با حسادت‌های نا‌به‌جا ، به رابطه‌تان آسیب نزنید

اگر اجازه‌ ندهید با دوستان یا همکارانش بیرون برود و در اینگونه مسائل او را محدود کنید، مطمئن باشید اگر پای شخص دیگری هم وسط باشد، از شما پنهان خواهد‌کرد و گیر دادن‎های شما به دردی نمی‌خورد بلکه وضعیت را بدتر خواهد‌کرد.

حس بی‌اعتمادی را در خود کنترل کنید

اگر نسبت به او بی‌اعتماد شده‌اید، می‌توانید به خودش بگویید و دلایلتان یا رفتارهایی که شما را به شک انداخته را بیان کنید.  توانایی برقراری ارتباطی سالم و رک و روراست بودن در رابطه، از اهمیت بالایی برخوردار است.

موقع جر و بحث حرف‌های سنگین و جبران‌ناپذیر نزنید

به احتمال زیاد از رازهای یکدیگر خبر دارید و یا نقاط ضعف یکدیگر را می‌دانید ولی نباید از اینها موقع دعوا سوء‌استفاده کنید. نباید چون نقاط ضعفش یا بعضی چیزها را در موردش می‌دانید احساس قدرت کنید چون اگر بر علیه‌اش از آن‌ها استفاده‌کنید باعث ایجاد یک بی‌اعتمادی ترمیم‎ناپذیر می‌شود. موقع بحث و دعوا به این فکر‌نکنید که با کدام حرف‌ها می‌توانید بیشتر اذیتش کنید و حرس‌تان را خالی کنید. سعی کنید به حرف‌هایش گوش دهید و هر چه زودتر به دعوا خاتمه دهید.

دعواهای قبلیتان، در گذشته مانده

یادآوری حرفی که طرف مقابلتان 3 ماه قبل موقع عصبانیت گفته، چه فایده‌ای دارد؟ چه کمکی به وضعیت فعلی‌تان می‌کند؟ اینکه تک تک کلماتی که موقع عصبانیت به زبان می‌آورد به خاطر بسپارید و مرتبا آن‌ها را به سرش بکوبید اصلا رفتار مورد تاییدی نیست. اگر به آرامش فکری خود و سلامت رابطه‌تان اهمیت می‌دهید، آن حرف‌ها را فراموش کنید و با یادآوری آن‌ها به طرف مقابل، دعواهایتان را دوباره تداعی نکنید.

تهدیدش نکنید

تهدید کردن او با جدایی، خودکشی، آشکار کردن رازهایش یا حرف‌های تهدید‌آمیز دیگر، نمی‌تواند راه حلی برای مشکلاتتان باشد. تا کی می‌توانید با او مثل یک اسیر رفتار کنید؟ اگر خودتان هم مورد تهدید قرار‌گرفتید اصلا نباید این وضعیت را تحمل کنید، هر چه زودتر از او جدا شوید.

زندگیتان  را به یک نفر وابسته نکنید

اینکه او را لازمه‌ی زندگیتان بدانید و تا این حد به او اهمیت دهید درست است که از دور خیلی رمانتیک و رویایی به نظر می‌رسد ولی در واقع اصلا کار درستی نیست. فکر‌کنید تمام شادی و امیدتان به زندگیتان، به فرد دیگری بستگی دارد. زوج‌ها نباید در آن حد، در یکدیگر غرق شوند. اینکه یک نفر را دلیل همه‌ی خوشی‌هایتان بدانید در عین حال که منطقی نیست، خطرناک هم هست. نمی‌توانید بار به این سنگینی را بر دوشش بگذارید و تا این حد او را تحت فشار قرار‌دهید. خارج از رابطه‌تان باید زندگی جداگانه و علایق جداگانه‌ای داشته‌باشید. داشتن روحیات یکسان و علایق مشترک مهم است ولی لزومی ندارد هر کاری را با هم انجام‌دهید. او شما را طوری که هستید دوست‌دارد و انتظار ندارد شبیه خودش باشید.

همچنین ببینید

گزینه ی مناسب برای ازدواج

چگونه بفهمیم طرف مقابمان گزینه ی مناسب برای ازدواج با ماست ؟

با زندگی ایده آل همراه باشید تا به برخی از این ویژگی ها که آیا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *