خانه / سلامت / چه بیماری هایی از طریق رابطه جنسی انتقال میابد؟
چه بیماری هایی از طریق رابطه جنسی انتقال میابد؟

چه بیماری هایی از طریق رابطه جنسی انتقال میابد؟

رابطه جنسی مداوم باعث ابتلا شدن به بیماری‌هایی که از طریق این رابطه سرایت می‌کنند، می‌شود. اگر یک ویروس و یا میکروب بیماری خاصی از طریق نزدیکی جنسی سرایت کند درصورت عود کردن آن، ممکن است شخص با مشکلات و بیماری های شدیدی مواجه شود. به همین دلیل در رابطه جنسی اگر با مشکلی غیر منتظره در سلامتی‌تان مواجه شدید حتما آن را مد نظر گرفته و بدنبال چیستی و حل آن باشید. برای آگاهی از بیماری‌هایی که از طریق نزدیکی سرایت می‌کنند و دانستن علائم آن با زندگی ایده‌آل همراه باشید…

نزدیکی و تماس جنسی باعث ابتلا به بیماری‌های مختلفی می‌شود. مهمترین دلیل ابتلا به این بیماری‌ ها انجام رابطه جنسی بدون مراقبت‌ ها و بهداشت رابطه می باشد. بیماری های سرایت‌شده از طریق نزدیکی اگر پیشگیری و به موقع درمان نشود، ممکن است به مشکلات جدی راه یابد.

 

و اما بیماری‌های  سرایت‌کننده از طریق رابطه جنسی کدامند؟

 • تبخال‌ تناسی

تبخال تناسلی یک بیماری شایع در بانوان است. این تبخال ها باعث بیماری و عفونت های مجرای ادرار، مننژیت، سرطان دهانه رحم و سقط می‌شود. بارزترین علامت آن خارش در اندام تناسلی و ایجاد جوش های شبیه تبخال است. تبخال تناسلی درصورت عدم درمان خود به خود پیشروی می کند، به همین دلیل قبل از تکرار و پیشروی بیماری به فکر درمان آن بوده و به متخصص مراجعه کنید.

 

 • HIV – ایدز

ویروس HIV اکثرا از طریق خون سرایت می‌کند. ویروس HIV درصورت پیشروی و تکثیر مسبب بیماری ایدز می‌شود. به همین دلیل باید علائم آن را تعقیب و مدنظر قرار دهید.

کسی که ویروس HIV  در بدنش موجود است ممکن است بیمار نشود. اما کسی که حامل این ویروس است ممکن است بیماری را به دیگری سرایت دهد. HIV 10 سال پس از ورود به بدن هم می‌تواند فعال شود و بدنبال آن بیماری ایدز به وجود می‌آید.

علایم بیماری HIV – ایدز به قرار زیر است:

 1. کلافگی و بیحالی مداوم
 2. درد و زخم ناحیه تناسلی
 3. از دست رفتن بیش از حد وزن
 4. شروع عرق کردن از اوایل شب

بیماری ایدز در جهان امروز درمانی ندارد اما داروهای موجود به شخص مبتلا طول عمر می‌بخشد.

 • هپاتیت B

ویروس هپاتیت B از طریق خون و درحین رابطه جنسی سرایت می‌کند. همچنین ویروس هپاتیت B از طریق آشامیدن نوشیدنی از یک لیوان و یا خوردن غذا از ظرف مشترک ممکن است شیوع پیدا کند.

علایم بیماری هپاتیت B به قرار زیر است:

 1. زردی پوست
 2. بیماری های تب دار
 3. تهوع و استفراغ
 4. افزایش حجم کبد
 5. درد در هنگام ادرار

 

 • سیفلیس

بیماری سیفلیس از لحظه ای که وارد بدن می شود تمام بنیه ی بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. تشخیص به موقع این بیماری بسیار مهم است. همچنین اگر مادر مبتلا به این بیماری باشد احتمال مبتلا شدن کودک به آن بسیار زیاد است.

 

علایم بیماری سیفلیس به قرار زیر است:

بیماری سیفلیس در جایی که از آن‌جا وارد بدن می شود خود را با زخم و ورم بدون درد نشان می دهد. این علامت ممکن است پس از رابطه جنسی در اندام تناسلی به وجود بیاید. در صورت پیشرفت این علایم و بیماری، شخص مبتلا تحت ریسک های بسیار جدی قرار دارد. تحت تاثیر این بیماری به سیستم عصبی ضربه وارد شده و امکان دارد بیمار کر و کور شود. همچنین با پیشرفت بیشتر این بیماری ممکن است به ایجاد تومور و سرطان راه یابد.

 

علاوه بر بیماری های بالا بیماری‌های جنسی دارای چندین علامت کلی می‌باشند که در ادامه اشاره خواهد شد.

علایم کلی بیماری‌های سرایت شونده از طریق رابطه جنسی به شرط زیر است:

 1. تب مداوم
 2. دفع ادرار مکرر با دفعات زیاد
 3. اسهال
 4. تهوع و استفراغ
 5. ترشحات تناسلی هم در مرد و هم در زنان
 6. زگیل های تناسلی
 7. لک بینی های خارج از دوران قاعدگی بانوان
 8. سوزش و درد در هنگام دفع ادرار

برای عدم ابتلا به این بیماری ها بهترین راه پیشگیری و مراقبت‌های جنسی است. اگر از راه های پیشگیری و چگونگی مراقبت های جنسی آگاه نیستید به توصیه هایی که در ادامه ذکر می شود، دقت کنید.

از بیماری های ناشی از رابطه جنسی چگونه پیشگیری کنیم؟

 1. بهترین و با گارانتی‌ترین راه پیشگیری از این بیماری ها دوری کردن از انجام رابطه جنسی خطرناک و اقدامات جنسی شبهه دار می‌باشد.
 2. برای پیشگیری از بیماری جنسی در مردان و زنان، هرکدام از آن ها باید از کاندوم مخصوص خود استفاده کنند.
 3. اگر یه رابطه جنسی ناسالم(مثلا مقعدی) انجام دادید حتما باید تست‌های مربوط به بیماری‌های ممکن که امکان بروز آن وجود دارد انجام شود.

برای شناسایی بیماری جنسی کدام آزمایش ها باید انجام شوند؟

همانطور که قبلا اشاره شد بیماری های جنسی باید به موقع تشخیص داده شوند. داشتن یک یا چندین علامت از علائم بالا شما را تحت ریسک قرار می‌دهد. بنابراین باید با مراجعه به پزشک متخصص آزمایش های لازم را انجام دهید تا درصورت ابتلا به بیماری آن را به موقع تشخیص دهید.

تشخیص بیماری جنسی با معاینه ممکن نیست بنابراین باید یک چکاپ کلی برای بیمار انجام شود.

همچنین ببینید

پنج دشمنی که به موهایتان آسیب می رسانند

پنج دشمنی که به موهایتان آسیب می رسانند

اگر موهایی ضعیف، شکننده یا خشک دارید، ممکن است تحت تاثیر پنج عامل زیر قرار …

یک دیدگاه

 1. ممنون از اطلاع رسانیتون.
  خیلی مفید بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *