خانه / سبک زندگی / آیا بچه دار شدن باعث کم رنگ شدن و از بین رفتن عشق میشود یا نه ؟
بچه دار شدن

آیا بچه دار شدن باعث کم رنگ شدن و از بین رفتن عشق میشود یا نه ؟

بسیاری از روان شناسان عقیده دارند که بچه دار شدن ,  موجب محکم شدن و ثبات روابط زوجین میشود همچنین بیشتر آنان جمله ی شایع در بین مردم را  که :بچه دار شدن عشق را کمرنگ میکند و از بین میبرد را رد میکنند ! با زندگی ایده آل همراه باشید تا توضیحاتی در این باره را با شما در میان بگذاریم .

عشق , حسی است که امید به زندگی را در انسان افزایش داده و موجب افزایش درک متقابل و انعطاف بیشتر طرفین نسبت به هم میشود. روابطی که در پایه و اساس آنها عشق وجود داشته باشد نسبت به سایر روابط از شانس بیشتری برخوردارند! همچنین رابطه ای که با عشق شروع  شود و با انجام کارهای رمانتیک متقابل و ابراز احساسات بدون واهمه ادامه پیدا کند دارای پایه و اساس محکمتریست , از این نقطه به بعد دوره ای پر از فرصت های طلایی که باعث عمیق تر شدن رابطه و زیبا تر شدن آن میشود ,شروع میشود !

بچه دار شدن به محکم شدن روابط میان زوجین کمک میکند !

یک نمونه از فرصت های طلایی که در بالا به آن اشاره کردیم ,بچه دار شدن است ! خوب است بدانید , بی شک یکی از چیزهایی که باعث عمیق تر شدن و زیبا تر شدن رابطه ای که بر مبنای رضایت متقابل ,عشق واحترام است میشود ,  وجود کسی است که نشانه ها و ویژگی هایی از هر دو ی شما را داراست ! بچه دار شدن تجربه های جدیدی با خود به همراه می آورد و باعث عمیق تر شدن احساس  و محکم تر شدن روابط زوجین در یک رابطه ی عاطفی صحیح میشود!

حال اگر از این زاویه به جمله ی :بچه دار شدن عشق را کم رنگ کرده و از بین میبرد,  نگاه کنیم خواهیم دید که چندان جمله ی درستی نیست زیرا تصور اینکه حس زیبای بچه دار شدن بتواند حس وصف ناپذیر عشق را کم رنگ کرده و اثر منفی بر روی آن بگذارد ,درست نیست ! مگر اینکه آن رابطه از پایه و اساس مشکل داشته باشد !زیرا رابطه ای که در آن عناصر مهمی از قبیل عشق ,احترام ,درک متقابل,توجه ,مهربانی ,رضایت از روابط جنسی و … وجود داشته باشد به آسانی از عهده ی بسیاری از مشکلات  بر آمده و بدون تغییر آنچنانی خود را با شرایط جدید وفق خواهد داد !

بچه دار شدن مسئولیت های جدی به زندگی اضافه میکند!

صاحب فرزند شدن در عین اینکه حسی بسیار زیباست, اتفاقیست که مسئولیت های جدی با خود به همراه دارد .همان طور که میدانید یکی از بزرگترین مسئولیتهای والدین در قبال فرزندشان رفع نیاز های فیزیکی و احساسی او برای مدت طولانی , یاد دادن احترام ,دوست اشتن و اعتماد کردن , به او و در حال کلی اماده کردن او برای زندگی آینده میباشد .اینکه بتوان فردی تربیت کرد که هم برای خود و هم اطرافیانش فردی مفید واقع شود مسئولیت بزرگیست !

صاحب فرزند شدن از جدی ترین آزمون های هر رابطه ایست !

اگر زوج هایی که از نظر پختگی فردی یا از لحاظ مسئولیت پذیری آمادگی لازم برای بچه دار شدن را ندارند  ,صاحب فرزند شوند ,عشقی که فکر میکردند تا آن زمان در بینشان وجود دارد مانند دانش آموزی که برای امتحانش آماده نشده ,رفوزه میشود !بنابراین بچه دار شدن یکی از آزمون های سخت و جدی هر رابطه ایست ! وسر بلند بیرون آمدن از آن برای زوج هایی که به انداره ی کافی آمادگی لازم برای این آزمون را ندارند , بسیار سخت است !

با اینکه به نظر میرسد نقش مادر در برطرف کردن نیازهای نوزاد و مراقبت از او بیشتر است اما اگر دقیق تر نگاه کنیم خواهیم دید که کارهای زیادی وجود دارد که میتوان در انجامشان با هم همکاری کرد! در این دوران وظیفه ی کمک کردن به مادر به عهده ی پدرخانواده است ! این مسئله در فطرت جانداران دیگر نیز دیده میشود ! برای مثال :در پستانداران زمانی که هنوز فززندان  به اندازه ی کافی بزرگ نشده اند ,مادرشان کنار آنها در پناهگاه میماند و وظیفه ی سیر کردن او به عهده ی حیوان نر است ! اگر به زندگی روزمره  نگاهی بیندازیم ,خواهیم دید که کارهای شخصی ای وجود دارد که حتی کمی به تاخیر افتادن آنها میتواند ما را با مشکل مواجه کند!با این حال همسرانی که به تازگی طعم مادر شدن را چشیده اند هرروز این تاخیر را در کارهای مختلف خود و به دفعات زیاد, تجربه میکنند ! و از این رو از شریک زندگی و پدر فرزندشان انتظار کمک دارند .اگررسیدگی به نیاز های اساسی کودک از قبیل غدا دادن به او,مراقبت از او,تمیز کردن او ,ابراز توجه و محبت کردن به او ,در روز حداقل یکبار توسط پدر صورت گیرد ,مادر زمان لازم برای استراحت و رسیدن به کارهای شخصی خود را خواهد داشت !از همه مهم تر اینکه وقتی مادر از کمکهای شوهرش بهره مند میشود ,توانش برای تحمل سختی ها بیشتر میشود .همکاری در رسیدگی به کارهای کودک وابراز محبت و توجه به مادر از طرف شوهرش تاثیر ضد افسردگی بر او میگذارد ! و به این ترتیب روابط بین زوجین محکم تر وعمیق تر میشود!

 کودک بیشترین آسیب را از یک رابطه ی بد میبیند

مادری که همکاری لازم را از شوهرش نبیند, استرسش بیشتر شده و تعادل هورمنی اش به هم میخورد و این از نظر رشد کودک ,همانند تاثیر نور آفتاب و آب بر روی گل باعث پژمردگی کودک میشود ! در نتیجه کودک بیشترین آسیب را از یک ارتباط نادرست میبیند !در حالی که در رابطه ای که پایه و اساس آن درست است , پدر تا جای ممکن با فرزندش زمان میگذراند و چه از لحاظ رسیدگی به کار های او و چه از نظر انجام کار های خانه به همسرش که دوره ای سخت و خسته کننده را سپری میکند,  کمک میکند .در این حال است که کودک برخلاف کم رنگ کردن عشق موجب فراهم آمدن شرایطی برای عمیق تر و زیبا تر شدن روابط میشود.

همچنین ببینید

جدایی

هنگام جدایی و دل شکستگی چکار کنیم ؟

اگر از جدایی رنج میبرید یا دل شکسته اید با زندگی ایده آل همراه باشید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *