خانه / سبک زندگی / آیا کسانی که در دوران کودکی مورد ضرب و شتم قرار میگیرند در آینده نیز والدینی خواهند بود که با فرزندانشان چنین برخوردی دارند یا نه ؟
ضرب و شتم کودکان

آیا کسانی که در دوران کودکی مورد ضرب و شتم قرار میگیرند در آینده نیز والدینی خواهند بود که با فرزندانشان چنین برخوردی دارند یا نه ؟

همان طور که میدانید کودکان از بدو تولد شرو به الگو برداری از رفتار والدین خود میکنند و همواره رد و نشانی از این رفتار ها در برخورد های آتی آنها  به چشم میخورد! نکته ی حائز اهمیت اینجاست که کودک هنگام اگو برداری از رفتار والدین خود توانایی جدا کردن رفتار های خوب را از رفتار های بد  ندارد !حال سوالی که پیش می آید این است که احتمال دیده شدن برخی از رفتار هایی که ما از والدین خود دیده ایم و حتی ممکن است از آنها خوشمان نیاید و یا به اجبار آنها را تحمل کرده باشیم , در ما چقدر است ؟یا به عبارت دیگر آیا داشتن والدین بد و ضرب و شتم کودکان , در آینده موجب نشان دادن رفتار های مشابه با آنها در ما میشود یا نه ؟

ضرب و شتم کودکان در میان نسلها انتقال میابد !

روان شناسان احتمال اینکه, کسانی که در دورا ن کودکی مورد آزارو اذیت جنسی یا ضرب و شتم قرار گرفته اند, در دوران بزرگسالی رفتاری مشابه نسبت به  فرزندان خود داشته باشند را انتقال میان نسلی ضرب و شتم مینامند یعنی ضرب و شتم  در میان نسلها انتقال یافتنیست. بنابراین میتوان گفت همچین چیزی ممکن است و وجود دارد !به طوری که طبق آماری که در سال 2010 منتشر شد,در آزمایشی, چندین هزار کودک پایه ی هفتم و هشتم تا سن 33 سالگی تحت نظر گرفته شدند و دیده شد که کودکانی که به طور عمدی یا سهوی مورد آزار و اذیت جنسی یا ضرب و شتم واقع شده اند , 5/2 برابر بیشتر از افراد عادی با فرزاندان خود بد رفتاری میکنند ! از طرفی دیگر در این آزمایش مشخص شد که شرکت کنندگانی که در اوایل دوران بزرگسالی شان به طرق مختلف تحت ضرب و شتم قرار گرفته اند , 5 برابر افراد عادی به نشان دادن خشونت از خود متمایل اند! نتیجه ی دیگر به دست آمده از این آزمایش حاکی از این است که کودکان زیر 12 سال که مورد آزار و اذیت یا ضرب و شتم قرار گرفته اند ولی این واقعه از آن زمان برای آنها دیگر اتفاق نیوفتاده ,تاثیری در دوران بزرگسالی بر روی آنها بجای نگذاشته است !

تفاوت بین مورد ضرب و شتم قرار گرفتن با دیدن ضرب و شتم !

آزمایشی دیگر که درسالهای گذشته در این باره انجام شده نشان میدهد که دیدن ضرب و شتم در محیط خانه تاثیرات منفی تری روی اشخاص دارد .از این رو افرادی که در زمان کودکی شاهد دعوای فیزیکی بین پدر و مادر خود میشوند نسبت به افرادی که خودشان مورد ضرب و شتم قرار میگیرند , تمایل بیشتری نسبت به خشونت از خود نشان میدهند ! که یکی از دلایل آن میتواند الگو قرار دادن پدر و مادر توسط فرزندشان باشد ! والدینی که با استفاده از زور خواسته هایشان را به فرزندانشان تحمیل میکنند , این کار را به عنوان یک راه برای رسیدن به خواسته هایشان به آنها نشان میدهند!

آیا چاره ای نیست !؟

از طرفی بهتر است بدانید بد رفتار بودن والدینتان, به معنی آخر خط برای شما نیست ! زیرا کودک با گذشت زمان و بزرگ تر شدن ,الگوهایی به غیر از پدر و مادر خود هم در نظر میگیرند و این الگوهای خارجی میتوانند تاثیر به سزایی در شکل گیری شخصیت کودک داشته باشد !علاوه براین نباید این را فراموش کرد که انسان در انتخاب رفتاری که از خود نشان میدهد ,صاحب اختیار است !

اگر رفتار هایی ناشی از خشونت در خود میبینید تنها کاری که کافیست انجام دهید مراجه به روان شناس و شرکت در جلسات تراپیست .در چنین مواقعی تراپی بسیار مفید واقع شده و به تغییر رفتار های خشونت آمیز کمک شایانی میکند .

همچنین ببینید

جدایی

هنگام جدایی و دل شکستگی چکار کنیم ؟

اگر از جدایی رنج میبرید یا دل شکسته اید با زندگی ایده آل همراه باشید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *